طبیعت برای ما مواد غذایی طبیعی متنوعی را فراهم کرده است که برای ناراحتی های مختلف بدن بسیار سودمند می باشد.در این مقاله مواد غذایی را به شما معرفی می کنیم که برای داشتن یک پوست شاداب و جوان بسیار مفید می باشند.این مواد غذایی در زندگی روزمره شما به وفور یافت می شوند و به شدت متعجب خواهید شد که بدانید اینها چگونه بر روی پوست شما تاثیر می گذارند.
جلوگیری از ایجاد چین و چروک
پرتقال شامل ویتامین c, می باشد که برای حفاظت پوست از اشعه های مضر ماورائ بنفش بسیار موثر می باشد.این ویتامین با تولید کلاژن در پوست مانع به وجود آمدن چین و چروک می شود.روزانه یک میوه کامل(نه فقط آب میوه )مصرف کنید و از منفعت آن کاملا بهره مند شوید.
حفظ رطوبت پوست دوام رطوبت پوست
تخم گل آفتابگردان حاوی اسیدهای چرب ضروری می باشد و به پوست کمک می کند که روغن طبیعی ترشح کند و باعث چرب شدن پوست و مانع از دست رفتن رطوبت آن می شود.این موضوع سبب حفظ نرمی و انعطاف پذیری پوست,بهبود بافت مو و کاهش جوش های سر سیاه می شود. دو بار در هفته سه قا شق چایخوری تخم آفتابگردان میل کنید یا از روغن آن برای طبخ غذا اسفاده کنید.
حفظ شادابی صورت
انبه هندی یک میوه کم کالری است و سرشار از کاروتنوییدها می باشد که سبب آزاد شدن ویتامینA می شود .این مواد اثر آنتی اکسیدی دارند و برای ایجاد و حفظ صورتی شاداب بسیار مناسب می باشند. (یک کاسه ,حدودا 200-250 گرم میوه روزانه کافی می باشد) از بین بردن سلولهای مرده پوست
همه دانه ها منبع خوبی از ویتامین های گروه B می باشند.این ویتامین ها به جایگزینی سلول های مرده در پوست کمک بسیاری می کنند و مانع از عفونت های پوستی می شوند.نیاسین(ویتامین3B)که در تمامی دانه ها یافت می شود باعث می شود که سلول های پوست مواد مغذی جذب کنند و انرژی آزاد کنند. برای افزایش میزان دریافتی این ویتامین فقط کافی است که نان جو را جایگزین نان سفید و همچنین بیسکوییت و کیک را جایگزین محصولات حاوی دانه ها بکنید. برطرف کردن لک ها
چای سبز سرشار از فلیونوئیدها و آنتی اکسیدانها می باشد.این مواد پوست را از اثرات مضر اشعه های UV و اشعه های آزاد شیمیایی موجود در اتمسفر حفظ می کنند و مانع ایجاد چین و چروک می شوند و لک ها را از روی صورت برطرف می کنند. چای سبز-بدون شیر-که در آب داغ جوشیده است را روزی دوبار مصرف کنید و از منفعت های آن بهره مند شوید.
کنترل ریزش مو
حبوبات منبع غنی از پروتئین هامی باشند ک به درخشش پوست کمک بسیاری می کنند.این مواد شامل بیــــوتین (ویتامین 8B)می باشند که همچنین باعث کنترل ریزش مو می شوند. آن ها را در آب جوش بپزید تا مواد مغزی آن ها آزاد بشود و یک وعده غذایی سرشار از پروتئین میل کنید. تسکین سوزش پوست و جلوگیری از ایجاد آکنه
گیاه "آلئوورا" یک گیاه معجزه گر می باشد که اثرات مثبت بر روی بدن انسان دارد .آب این گیاه برای پوست هایی که سوزش دارند بسیار مفید می باشد و همچنین از آکنه و تجمع رنگدانه ها در بافت های پوست جلوگیری می کند.روزانه حدود 30-40 میلی گرم از آب این گیاه را مصرف کنید تا پوست بهتری داشته باشید.
مواد غذایی که ذکر شد را در رژیم غذایی روزانه تان مصرف کنید تا پوستی نرم و بدون چین و چروک داشته باشید.احتمالا متوجه شده اید که مصرف مواد معدنی و ویتامین ها به صورت قرص کمک چندانی به پوست نمی کند,بلکه مواد مغذی موجود در میوه ها می باشد که می توانند اثری شفا بخش بر روی پوست داشته باشند.
در شماره آتی ماهنامه می توانید ادامه این مقال را راجع به استفاده مستقیم مواد غذایی بر روی پوست بخوانید.

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 29 مهر 1387    | توسط: دکتر کریمی    |    | نظرات()